Ketvirtus metus Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje nuo vasario 16 iki kovo 11 dienos rengiamos Lietuvių kalbos dienos, o 2019-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Juozo-Tumo Vaižganto, Pasaulio lietuvių ir Vietovardžių metais.

Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti  lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.

Panočių pagrindinėje mokykloje ir Panočių bibliotekoje vyko Lietuvių kalbos dienų renginių ciklas (parengė lietuvių kalbos mokytoja Irena Malmygienė ir bibliotekininkė Rimutė Antuchevič).

Vasario 25 dieną 5–8 klasių mokiniai pakviesti į viktoriną „Ar vingri kalbos gaida?“

Skambėjo Justino Marcinkevičiaus žodžiai: „Kraštas, kurį iš savo protėvių paveldėjom, yra mūsų. Vadinam jį Lietuva ir norim, kad šis žodis iš pasaulio kalbos, iš jo žemėlapių neišnyktų. Rašom ir tariam jį kartu su kitais nemažiau vertais, garbintais tautų ir valstybių vardais, norim, kad su pagarba mus ištartų.“

Viktorinoje – klausimai apie abėcėlę, pirmąja lietuvišką knygą, lietuvių kalbos tarmes. Mokiniai pasitikrino literatūros, gramatikos ir kalbos kultūros žinias. Taisė žargonus, barbarizmus, svetimybes. Minė mįsles, rašė palyginimus.

Mokykloje mokytoja Irena Malmygienė paruošė stendus „Kalba gimtoji lūposna įdėta“. Kiekvieną pirmadienį vyko kalbos pamokėlės „Žodis ne žvirblis“, kurių metu vaikai mokėsi taisyklingai kalbėti.

Kovo 4 dieną buvo rašomas diktantas „Rašykime be klaidų“.

Kovo 5 dieną 1–8 klasių mokiniai dalyvavo meninio skaitymo konkurse „Posmai Lietuvai“.

Nuo vasario 25 iki kovo 5 dienos vyko lietuviškų žodžių kryžiažodžio konkursas „Nusilenkime žodžiui“, kurį vaikai sprendė savarankiškai namuose.

Kovo 7 dieną bibliotekoje 5–8 klasių mokiniai klausė pranešimo „J. Tumas-Vaižgantas – deimančiukų ieškotojas“ (skaitė I. Malmygienė, R. Antuchevič).

Kovo 8 dieną baigiamajame renginyje „Varėnos rajono vietovardžių kilmė“ straipsnio autorė pateikė Kaniavos seniūnijos 36 gyvuojančių kaimų žemėlapį, kuriame buvo surašyti kaimų pavadinimai. Komandų dalyviai išklausę trumpą vietovardžio atsiradimo istoriją, turėjo atspėti jo pavadinimą ir rasti jį žemėlapyje. Konkursų, viktorinų, kryžiažodžių nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais, pagyrimo raštais, knygomis.

Panočių bibliotekos bibliotekininkė Rimutė Antuchevič