Visai neseniai Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta humanitarinių mokslų daktarės Almos Lapinskienės knyga “Atėjęs Vilniun: Rašytojas ir publicistas Rapolas Mackonis“. O štai po dviejų savaičių knygos autorė A. Lapinskienė, muzikologė Jūratė Burokaitė bei rašytojo anūkas Dovydas Mackonis viešėjo Rapolo Mackonio gimtajame Paąžuolės kaime. Kaip sakė knygos autorė, ji seniai puoselėjusi mintį aplankyti tas vietas, kur prabėgo Rapolo vaikystė, pamatyti tą žemę, kuri išaugino tokį tvirtą tartum ąžuolą mūsų kultūros žmogų.

Nors nebelikę tų senųjų Mackevičių pirkių, tačiau kaime dar gyvena žmonės, menantys Rapolą – sunkiai, bet atkakliai besiskynusį kelią į mokslą, bei jo jaunesnįjį brolį Joną, tapytoją ir dramaturgą.

Dovydas Mackonis džiaugėsi atpažinęs giminaičių Kaziukonių sodybą. Motinai, rašytojai Birutei Mackonytei, lauktuvėms pririnko obuolių.

Grįžę iš Paąžuolės, svečiai apsilankė Panočių pagrindinėje mokykloje, susitiko su mokiniais bei mokytojais.

D.Mackonis mokyklos bibliotekai padovanojo paties išleistas knygas: R.Mackonio atsiminimus “Dvylika Vilniaus kunigų”, “Iš kavinės į kavinę”, D.Rutkutės “Mano jaunystės teatras”, S.Rapoporto “Vilniaus snobai”.

Biblioteką praturtino ir Alma Lapinskienė, padovanojusi knygos “Atėjęs Vilniun” net 5 egzempliorius bei savo monografiją “Vilniaus lietuvių literatūra 1920-1940 m.”.

Mokykla praturtėjo ir knygomis, ir žiniomis apie apie mūsų kraštietį, rašytoją ir publicistą Rapolą Mackonį.